VİZYONSUZLAŞTIRAMADIKLARIMIZDANMISINIZ?

vision

Vizyon nedir? Neden vizyonu olan insan fark yaratır? Peki siz hangi odalarda vizyonsuz bırakıldınız?
Evet, gün geçmiyor ki hayat bize yeni bir şey daha öğretmesin. Tamamiyle kişisel görüşlerime dayanan bu yazımı okur ve eklemek istediklerinizi bana yazarsanız gerçekten memnun olurum (zira bu konuda biraz doluyum)

Vizyon ulaşılmak istenen hedef ve amaçlardır. Tarihe ismini yazdıran kişi, lider ve önderlere baktığımızda hepsinin mutlaka bir vizyonlarının olduğunu görürüz. Misyon ise, bir işletmenin varlığının temel amacıdır. 

İş hayatında ‘bir vizyonun olmalı’ anlayışı, iş ilanlarından ve iş görüşmelerinde pozisyonu süslemekten fazlasına gitmiyor ve vizyona sahipler de size malesef bunu ilk tanıştığınızda anlatmıyor.
Peki benim amacım iyi yerlere gelmek al sana vizyon! Diyorsanız neden yanılıyor olabilirsiniz?
Şöyle ki.. Babama hep yaa bu adam şu kadar yıldır şu işi yapıyormuş, bak ilerleyemiyor diye mızmızlandığımda;o bana görünmeyen bir engelin mutlaka olduğunu söylerdi bende gerçekten inanmazdım.
Ve yine babam haklı çıktı! Eksik olan şey ‘vizyon’.
İş hayatına girdiğimden beri görüyorum ki, yalnızca devlet memurları 9-5 çalışmıyor. Neredeyse büyük bir çoğunluk olarak yalnızca ‘GİT, GEREKENİ YAP, ÇIK’ sisteminde gayet memnun ilerliyoruz.

Ya ben böyle değildim, ne zaman böyle oldum diyormusunuz?
Bazılarınız diyordur tabii. İyiki dediniz. Bu özeleştiri denen şeyi yapmak hepimize nasip olmuyor. Peki biz ne zaman böyle olduk?

1-      Fikirlerimiz dikkate alınmadığında.
2-      Pozitif yönlendirme görmediğimizde.
3-      Rol modelimiz 9-5 ci olduğunda.
4-      Rol modelimiz kendini geliştirmediğinde.
5-      Daha az yetkinli insanlar ile aynı şartlarda değerlendirildiğimizde.
6-      Nicelik, nitelikten daha fazla önem gördüğünde.

Şimdi benim kendi küçük hayalleri büyük iş hayatında gördüğüm ve aklıma gelen maddeler bunlar.
İyi peki ağladın kucağımıza da sorunları kürekle bıraktın şimdi ne olacak be nankör beyaz yakalı?
Şöyle olsa..
1-    Ne konuda olursa olsun kendinizi geliştirecek bir şey mutlaka bulun. (Goygoy olmasın ve hayatınızda bir gün yahu iyiki şuna da vakit ayırmışım diyebilin.)
2-    Maalesef çoğunluk işini yapıp gidecek ekstra bir iki bir şey istendiğinde de ‘tabi efendim’ diyecek insanlar arıyor, takdir edilmek için vizyon sahibi olmayın. Kendinizle gurur duymayı öğrenin.
3-    Ortaokul da fen bilgisi hocamın bir lafı vardı ‘Bir gün hırsız bile olacaksanız, en iyisi olun!’.
4-    Etrafınızı hep araştırmaya, geliştirmeye, günlük olarak teknoloji ve yenilikleri takip eden insanlardan oluşturun. Bir şeyi bir adım bile önde bilmek size binlerce avantaj sağlayabilir!
5-    Eğitmenin bile eğitimi var. Yani yalnızca bilmek önemli değil, onu nasıl aktardığın da önemli. Kral yada çıplak olmayı kendin seçebilirsin.
6-    Yaa senin yaşın kaç olmuş, evlen, evlendiysen çocuk yap, çocuk yaptıysan pilav yap diyenleri boşver. Onlar öyle mutlu. Sen senden sorumlusun. Bundan iki ay önce tüm dünya 70 yaşında telefon uygulaması geliştiren teyzeyi konuşurken canları pilav çekmedi.

Vesaire vesaire. Ben yazsam sabahlar olmaz (Şimdi fark ettimde ikisi de altı madde olmuş, altı vakte kadar başıma iyi bir şey gelir inşallah).  J

Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.” (Mevlana)

Durmak ölüm, taklit uşaklıktır; çalışmak ve yetişmek ise hayat ve hürriyettir.

Sevgiler..

NEŞ  

Hiç yorum yok:

Fikrinizi önemsiyoruz:)

Blogger tarafından desteklenmektedir.